Advertisment نقش قبر مشکلات امنیتی هواوی

نقش قبر مشکلات امنیتی هواوی

ودافون به عنوان یکی از بزرگترین اپراتورهای مخابراتی در جهان، شرکت چینی هواوی را به نفوذ به حریم خصوصی کاربران از طریق قابلیت درب پشتی (backdoor) متهم کرد.
اخبار دانش و فناوری

هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه‌کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود، در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بسیاری از کشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و بسیاری از این کشورها اعم از آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تاثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین و نقض حریم خصوصی کاربران، ممنوع اعلام کرده بودند.

حالا تازه‌ترین اخبار و گزارش‌های منتشر شده در بلومبرگ حاکی از آن است که ودافون به عنوان یکی از بزرگترین اپراتورها و شرکت‌های مخابراتی فعال در جهان، اعلام کرده است که هواوی برای مدتی طولانی از طریق درب پشتی (backdoor) تجهیزاتش توانسته است به صورت مخفیانه به حجم زیادی از اطلاعات مشترکان و کاربران خانگی دسترسی و نفوذ پیدا کند.

با توجه به افزایش روزافزون محبوبیت فناوری‌های نوین و گسترش تلاش و فعالیت شرکت‌های مختلف تکنولوژی و اپراتورهای بین‌المللی برای برقراری و توسعه زیرساخت‌های لازم برای فناوری نسل پنجم اینترنت ۵G، می‌توان گفت که یک ماراتن و رقابت تنگاتنگ میان این غول‌های تکنولوژی درگرفته است و هر یک از آن‌ها در تلاشند نخستین اپراتور و شرکت مخابراتی باشند که امکان دسترسی و بهره‌برداری از جدیدترین نسل اینترنت را در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود.

با این‌که دولت چین و شرکت‌های هواوی و زدتی‌ای همگی این اتهامات را بارها رد و تکذیب کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها به تلاش برای جلوگیری از فعالیت آن‌ها و قطع همکاری سایر کشورها ادامه می‌دهند.

ودافون با انتشار گزارشی عنوان کرده است که این آسیب‌پذیری‌ها در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ میلادی در تمامی مودم و روترهای خانگی توسعه داده شده توسط هواوی و تجهیزات به کار رفته در زیرساخت‌های آن که توسط ودافون استفاده شده، وجود داشته است بنابراین می‌توان دریافت که در این مدت زمان، شرکت چینی هواوی نیز به اطلاعات رد و بدل شده کاربران دسترسی داشته است.

این مشکلات حتی بعد از آن نیز ظاهرا وجود داشته اما هنوز شواهدی برای اثبات آن ارائه نشده است. این مشکلات امنیتی در زیرساخت شبکه‌های مخابراتی موجود در کشورهای اروپایی نظیر آلمان، انگلستان و پرتغال رویت شده است اما به خاطر قیمت پایین این تجهیزات چینی همچنان به ادامه همکاری‌های خود ادامه داده‌اند.

هواوی نیز در واکنش به این خبر، اعلام کرده است که بلافاصله بعد از اطلاع یافتن از مشکلات و نقص‌های مربوطه، در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی به برطرف سازی آن اقدام کرده است.

ودافون در گزارش خود همچنین به وجود درب‌های پشتی (backdoor) در تجهیزات مخابراتی و شبکه روترهای خانگی توسعه داده شده توسط هواوی اشاره کرده است که به صورت مخفیانه به آن این امکان را می‌داده تا به اطلاعات و داده‌های کاربران نفوذ و دسترسی پیدا کند که به گفته کارشناسان فعال در حوزه فناوری، مربوط به مشکل قابلیتی تحت عنوان Telnet بوده است اما هواوی این خبر را به کل رد و تکذیب کرده و در این خصوص خاطرنشان کرده است که درب‌های پشتی یک آسیب پذیری و حفره امنیتی است که به صورت عمدی در تجهیزات مخابراتی قرار می‌گیرد این در حالیست که در دستگاه‌های هواوی تنها یک نقص وجود داشت که آن نیز همان زمان رفع شده است.

هرچند تمامی این گزارش‌ها مربوط به چندسال پیش است و مدت‌ها از برطرف کردن آنها از سوی هواوی می‌گذرد، اما به نظر می‌رسد در زمانی که فشارهای دولت ترامپ علیه این شرکت چینی به اوج خود رسیده و بسیاری از کشورهای هم پیمان ایالات متحده آمریکا نیز برای قطع همکاری و لغو قرارداد با هواوی پیش قدم شده و تا حد زیادی نگرانی‌های امنیتی بسیاری در خصوص تجهیزات شبکه و زیرساخت‌های مخابراتی توسعه داده شده توسط این شرکت در جهان بوجود آمده است، این خبر می‌تواند تبعات منفی کوچک و بزرگ متعددی را برای هواوی ایجاد کند و راه را برای آن دشوار کند.

کد خبر: 
۳۹۶۰۵

دسته‌بندی‌ها

Digg
Telegram
Blogger
Short URL: http://tinyurl.com/yxfm2r3c

انعکاس نظر شما

گالری مرتبط

۴۹