Advertisment تقویت رشد اقتصادی منطقه یورو

تقویت رشد اقتصادی منطقه یورو

با وجود نگرانی‌ها از جنگ تجاری و مساله برگزیت، رشد اقتصادی منطقه یورو افزایش یافت.
اخبار اقتصاد انرژی

آمارهای جدید منتشر شده از کشورهای عضو منطقه یورو نشان می‌دهد جنگ تجاری با آمریکا و اختلاف با انگلیس بر سر مساله برگزیت نیز نتوانسته است مانع از تحقق افزایش رشد اقتصادی شود. چند ماه پیش نگرانی‌های زیادی از احتمال وقوع رکود در اروپا وجود داشت اما با رسیدن متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به ۰.۴ درصد تا پایان سه ماهه سوم امسال، بهترین رشد در ۹ ماه اخیر به ثبت رسید.

با بالا گرفتن تنش‌ها بین اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر مسائل تجاری، آمریکا یک فهرست ۱۱ میلیارد دلاری از محصولات وارداتی اروپایی تهیه کرده است که احتمال وضع تعرفه بر آنها وجود دارد و اتحادیه اروپا نیز فهرست ۲۰ میلیارد دلاری محصولات وارداتی از آمریکا برای اعمال تعرفه را تهیه کرده است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.

با این حال برخی اقتصاددانان نسبت به ناپایدار بودن این رشد شک و تردیدهای جدی دارند چرا که با در نظر گرفتن فاکتورهای بلندمدت، مسیر رشد کماکان برای این منطقه پر پیچ و خم است. احتمال جنگ تجاری با آمریکا باعث تضعیف اطمینان فعالان اقتصادی به تجارت شده است و کاهش رشد اقتصادی چین بر این نگرانی‌ها افزوده است. از سوی دیگر دو طرف کانال مانش (کانال آبی که انگلیس را از فرانسه جدا می‌کند) نیز هنوز به توافق بر سر برگزیت نرسیده‌اند و این با توجه به وابستگی بالای طرفین به روابط بانکی، مالی و تجاری با یکدیگر می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

کریستوفر وایل، کارشناس مسائل اقتصادی در "کامرتس بانک" آلمان گفت: داده‌های آماری امروز باید تا حد زیادی از نگرانی‌ها از وقوع رکود اقتصادی در منطقه یورو کاسته باشد اما هنوز این سطح رشد در مقایسه با تابستان سال گذشته رشد پایینی است و باید چاره‌ای برای غلبه بر شرایط فعلی یافت شود.

کد خبر: 
۳۹۵۳۹

دسته‌بندی‌ها

ساختاری: 
اتحادیه اروپا (EU)
جغرافیایی: 
اروپا
رکود
برگزیت
رشد اقتصادی
رکود اقتصادی
Digg
Telegram
Blogger
Short URL: http://tinyurl.com/y27l5jz9

انعکاس نظر شما

گالری مرتبط

۴۹