Advertisment اسکناس ۱۰۰۰ کرونی خاطره شد
دانمارک پیشتاز پرداخت‌های دیجیتالی در اروپا

اسکناس ۱۰۰۰ کرونی خاطره شد

اطمینان فزاینده نسبت به پرداخت‌های دیجیتالی موجب شده تا اکثریت قابل توجهی از دامارکی ها به پرداخت از طریق کارت‌های بانکی و تلفن همراه روی بیاورند.
اخبار اقتصاد انرژی

این روزها به زحمت می‌توان در جیب دانمارکی‌ها پولی پیدا کرد، اغلب مشتریان این جمله را تکرار می‌کنند:«اگر امکان پرداخت دیجیتالی وجود ندارد، مجبورم از خریدم صرف‌نظر کنم.»

 

اطمینان فزاینده نسبت به پرداخت‌های دیجیتالی موجب شده تا اکثریت قابل توجهی از مردم به پرداخت از طریق کارت‌های بانکی و تلفن همراه روی بیاورند.

 

حتی در بازارچه‌های محلی دانمارک نیز خریداران و فروشندگان با عبور از مرحله استفاده از دستگاه‌های پوز بانکی سیار، رویه دریافت وجه از طریق تلفن همراه را رایج کرده‌اند.

 

دیگر کمتر کسی در دانمارک شکل و شمایل اسکناس هزار کرونی را به خاطر می‌آورد.

 

مطابق آمار بانک مرکزی دانمارک، خرید برخط در میان ۸۰ درصد دانمارکی‌ها رایج است و در مجموع کمتر از ۲۵ درصد از معاملات اقتصاد دانمارک به صورت نقدی انجام می‌شود.

کمی آنسوتر یعنی در آلمان و فرانسه بخشی از مردم هنوز خریدهای خود را از طریق صدور چک انجام می‌دهند. خریدهایی که لزوما بسیار هم بزرگ نیستند و در حجم خریدهای روزانه از سوپرمارکت‌ها پرداخت اسکناس و ارائه چک همچنان رواج بالایی دارد.

 

این در حالی است که بررسی بانک مرکزی دانمارک نشان می‌دهد که در هر مشاهده اتفاقی، در جیب ۴۶ درصد مردم این کشور کمتر از ۱۰۰ کرون می‌توان پیدا کرد.

 

برنامه‌ریزان سیستم بانکی دانمارک امیدوارند تا سال ۲۰۲۵ میلادی پرداخت نقدی در این کشور به عنوان اولین کشور اروپایی کاملا منسوخ شود. رخدادی به زعم آنها گام بسیار بزرگی برای پایان دادن به سرقت از بانک‌ها، گردش درآمد قاچاق مواد مخدر، رشوه و پولشویی خواهد بود.

 

اما منتقدان این رویکرد، تصویر چنین آینده‌ای را بسیار خوش‌باورانه می‌دانند. چرا که آنها معتقدند در صورت محدود شدن معاملات نقدی با کرون، متخلفان از یورو برای اقدام‌های مجرمانه خود استفاده خواهند کرد و گذشته از این مورد، سهم کسب و کارهای کوچک و جمعیت سالخورده را در نیاز به معاملات نقدی نباید نادیده گرفت.

 

در عین حال برخی حامیان حفظ آزادی‌های فردی معتقدند که حذف معاملات نقدی موجب ثبت تمامی اقدامات و فعالیت‌های روزانه شهروندان می‌شود و با وجود افزایش کارایی نظام جامع اطلاعات مالیاتی، احتمال سو استفاده هکرها از علایق، سلایق و اطلاعات شخصی افراد را با انگیزه بهره‌برداری مالی از آنها افزایش می‌دهد.

کد خبر: 
۳۹۴۸۰
منبع خبر: 
شبکه خبری یورو نیوز (EuroNews)
شبکه چند رسانه‌ای

دسته‌بندی‌ها

ساختاری: 
بانک مرکزی
بانک ها
جغرافیایی: 
اروپا
دانمارک
سیستم بانکی
مواد مخدر
پولشویی
Digg
Telegram
Blogger
Short URL: http://tinyurl.com/yytc52gg

انعکاس نظر شما

گالری مرتبط

۴۹