احتمال رشد شاخص بورس تا کانال ٣٠٠ هزار واحد

منتشرشده توسط: شیدا بهرامی راد به تاریخ ۱۳۹۸/۲/۱۲ - ۱۲:۴۵

 یک کارشناس بازار سرمایه روز پنج شنبه به جهش قیمت ارز از کانال ۳ هزار تومان به ۱۴ هزار تومان اشاره و اظهار کرد: به طور طبیعی با توجه به چنین اتفاقی باید ارزش بازار را متناسب با رشد قیمت دلار در نظر بگیریم؛ بدین معنا که بورس باید همسو با افزایش قیمت دلار روند صعودی را در پیش گیرد.

مجتبی معتمدنیا در ادامه با تاکید بر اینکه رشد بازار سرمایه نسبت به بازار پولی و کالایی بسیار عقب است، افزود: اکنون اقبال در بازار سهام نسبت به بازار ارز و طلا و سکه بیشتر شده است، با توجه به ارتباط مستقیم قیمت طلا و سکه با دلار، رشد طلا متاثر از افزایش ۴ تا ۵ برابری قیمت ارز بوده در حالی که قیمت سهام در بازار سرمایه چنین رشدی را تجربه نکرده است.

این کارشناس بازار سرمایه به افزایش چندین برابری قیمت خودرو، مسکن، طلا و ارز اشاره و تاکید کرد: سرمایه گذاری در حوزه بازار سرمایه برای سرمایه گذاران به دلیل عدم رشد به میزان دیگر بازارهای موازی جذاب شده است.

معتمدنیا معتقد است که سرمایه گذاری در بورس بدلیل تامین مالی بنگاه های اقتصادی قابل مقایسه با دیگر بازارها نیست و می تواند مورد توجه بیشتر دولت قرار گیرد.

وی با اعلام اینکه بورس همچنان جا برای رشد دارد، اظهار داشت: به نظر می رسد فعالان بازار که براساس مقاومت شاخص اقدام به خرید و فروش سهام می کنند جز اینکه از بازدهی بازار جا بمانند خروجی دیگری برایشان ایجاد نمی شود.

این کارشناس بازار سرمایه به صنایعی که تا پایان سال مورد توجه سهامداران قرار می گیرند اشاره و بیان کرد: کلیه شرکت هایی که مواد اولیه را از داخل تامین می کنند و محصول خود را در داخل کشور به فروش می رسانند به طور حتم با اقبال همراه خواهند شد.

وی به افزایش ارزش معاملات صنعت خودرو طی چند روز اخیر اشاره کرد و گفت: خودرویی ها به دلیل شایعات تجدید ارزیابی با رشد همراه شدند همانگونه که روند معاملات سیمانی ها هم همسو با صنعت خودرو بدلیل محاسبه ارزش جایگزینی با چنین رشدی مواجه شده است.

معتمد نیا به وضعیت گروه بانکی ها در بورس تاکید کرد و گفت: سهام گروه بانکی ها اکنون در قیمت مناسبی قرار دارند و دلیل عدم رشد در این گروه را می توان به ابهامات موجود در روند فعالیت آنها ربط داد و تاکنون هیچ تحلیل درستی از مجموعه بانکی و روند سودسازی آن از سوی تحلیلگران ارائه نشده است.

به گفته وی، به طور طبیعی کلیه گروه ها به دلیل ایجاد جذابیت در مارکت دلاری شرکت ها از این رشد بازار منتفع خواهند شد.

وی در پایان با اشاره به تاثیر شایعات مطرح شده در روز چهارشنبه مبنی بر افزایش قیمت بنزین و نیز سهمیه بندی آن گفت: مجلس اعلام کرد که ما مانع چنین اتفاقی خواهیم شد اما شایعه افزایش نرخ بنزین باعث افزایش حدود ۴٠٠ تومانی قیمت دلار در بازار روز چهارشنبه و تاثیرپذیری از این خبر شد.

کد خبر: 
۳۹۶۰۱
جغرافیایی: 
کلید واژه: 
افزایش قیمت دلار
تامین مالی
سهامداران
سهمیه بندی