چین معاف از تحریم های ایران نیست

منتشرشده توسط: فاطمه لطفی به تاریخ ۱۳۹۸/۲/۷ - ۱۰:۴۷

مقامات کاخ سفید روز جمعه اعلام کردند که هیچ استثنایی برای خرید نفت ایران توسط چین قرار نخواهند داد.

به گزارش «انرژی امروز» از رویتر، دو نفر ار منابع آگاه در کاخ سفید اعلام کردند که هیچ گونه دوره کاهشی یا استثنای کوتاه مدت برای چین برای ادامه خرید نفت از ایران در نظر گرفته نشده است.

دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده روز دوشنبه رسما اعلام کرده است که دیگر هیچ معافیتی به ۸ کشور خریدار نفت ایران اعطا نخواهد شد.

چین بزرگ ترین خریدار نفت ایران است و مقامات کاخ سفید اعلام کرده اند که چین از این قاعده مستثنی نیست و دیگر معافیتی دریافت نخواهد کرد.

یک مقام آگاه در واشینگتن به رویترز گفته است که «آنها [چینی ها] از این موضوع اطلاع دارند و از این رو لازم نیست در این خصوص صحبتی داشته باشیم».

بر اساس تحریم های ایالات متحده علیه ایران کشورهای چین، هند و ترکیه می توانند مجوز یک بازه زمانی کوتاه مدت برای کاهش واردات نفت از ایران تا رسیدن آن به صفر را کسب کنند. این بازه زمانی کاهشی متفاوت از معافیت های ۱۸۰ روزه ترامپ برای خرید نفت ایران برای چین و هفت کشور دیگر است که در ماه مه به اتمام می رسد.

یک مقام آمریکایی به رویترز گفته است که چین جایگزین های دیگری برای نفت ایران دارد مثل ایالات متحده و عربستان سعودی.

او ادامه داده است «ما درک می کنیم که چین ها این مسئله را دوست ندارند اما همزمان آنچه به نفعشان باشد را انجام می دهند».

دونالد ترامپ با خروج از توافق هسته ای بین ایران و ۵ کشور غربی تحریم های نفتی ایران را از سر گرفت.  او اعلام کرده است صادرات نفت ایران باید به صفر برسد.

کد خبر: 
۳۹۲۷۶
منبع خبر: 
انرژی امروز
موضوعی: 
ساختاری: 
نهادهای حاکمیتی بین المللی
دولت آمریکا
کاخ سفید
کلید واژه: 
خرید نفت
تحریم
واردات نفت
توافق هسته ای
صادرات نفت ایران